Казанківська громада
Миколаївська область, Баштанський район

Профілактика отруєнь бджіл пестицидами

Дата: 09.04.2025 15:46
Кількість переглядів: 36

У сільськогосподарській діяльності суб’єктами господарювання використовуються різні агрохімікати, пестициди, засоби захисту рослин, які призначені для боротьби з бур’янами, хворобами та шкідниками рослин, а також для підвищення урожайності.

Вимоги законодавства України щодо використання пестицидів, агрохімікатів та засобів захисту рослин у сільському і лісовому господарстві регламентуються: Законами України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про бджільництво», Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСП 8.8.1.2.001-98).

Державні санітарні правила «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСП 8.8.1.2.001-98) є частиною санітарного законодавства та обов’язкові для дотримання всіма підприємствами, установами і організаціями, приватними господарствами та особами, що проводять будь-які дії з пестицидами.

Відповідно до вищезазначених законодавчих актів, діють такі вимоги до суб’єктів господарювання, які використовують пестициди.

На території України дозволено застосовувати пестициди та агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію та внесені до Реєстру пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватися суворо за показаннями з обов’язковим урахуванням економічної межі шкідливості, ступеня розвитку хвороби рослин і бур’янів, а також прогнозу погоди.

Особи, діяльність яких пов'язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів та торгівлею ними, повинні отримати посвідчення на право роботи з пестицидами та агрохімікатами. Тривалість роботи з пестицидами першого і другого класів небезпеки не повинна перевищувати 4 години, з іншими - 6 годин на добу (з доробкою іншої частини робочого дня на операціях, не пов'язаних із застосуванням пестицидів).  До роботи з пестицидами заборонено допускати осіб, які не досягли 18-річного віку, вагітних і жінок, що годують груддю.

З початком відновлення вегетації рослин, особливо в період цвітіння основних медоносів: багаторічних насаджень, ріпаку, соняшнику та внаслідок широкого застосування пестицидів у сільському господарстві все гострішою стає проблема захисту бджіл від отруєнь пестицидами.

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області закликає господарства усіх форм власності та громадян з великою обережністю використовувати засоби захисту рослин .

 

У більшості випадків токсикація бджіл відбувається через:

  • несвоєчасну інформацію бджолярів про час, місце та характер хімічного обробітку;
  • порушенням правил застосування пестицидів;
  • проведення обробок вдень під час масового льоту бджіл;
  • обробки в період цвітіння або наявності серед оброблюваних рослин квітучих бур'янів - хороших медоносів і пильценосів;
  • близькості оброблюваних територій до масивів квітучих ентомофільних рослин, що загрожує небезпекою зносу отрутохімікатів на них;
  • використання небезпечних для бджіл препаратів;
  • авіаційні обробки;
  • проведення обприскування при підвищеній силі вітру більше 5 м/с ( при цьому виникає знос препарату до зони інтенсивного льоту бджіл або безпосередньо на територію пасіки).

 

Суб'єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, згідно ст. 37 Закону України «Про бджільництво» зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через медіа попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, культура,  що обробляється, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні (після 18.00 до 22.00) та ранкові (з 8.00 до 10.00) години, в період відсутності льоту бджіл, за швидкості вітру до 4 м/с. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.

У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.

      Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння.

Всі проведенні хімічні обробки повинні фіксуватися в журналі обліку застосування пестицидів. Журнал заповнюється і ведеться агрономом, бригадиром або іншою особою, яка призначена наказом керівника господарства відповідальним за безпечне застосування хімічних засобів захисту рослин.

    Відповідно до Закону України «Про бджільництво» пасічнику необхідно:

– зареєструвати пасіку, отримати ветеринарно-санітарний паспорт;

– забезпечити своєчасне внесення відомостей щодо здійснення ветеринарно-санітарних заходів, клінічного огляду та контролю хвороб;

– своєчасно інформувати органи місцевого самоврядування про перевезення (кочівлю) пасіки, повідомляючи: місце запланованого розташування (адреса або кадастровий номер земельної ділянки), час запланованого прибуття та виїзду, кількість бджолиних сімей, контактну інформацію власника пасіки або уповноваженої особи.

Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

    Терміни ізоляції бджолиних сімей залежать від ступеня токсичності та періоду збереження активності пестицидів на рослинах.

Таким чином, правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.

  

Дотримуватися законодавства повинні як сільгосптоваровиробники, так і бджолярі, тому виконання всіх вимог та рекомендацій, тісна співпраця один з одним допоможе уникнути можливих негативних наслідків.

 

Головний спеціаліст

ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області                   Л. Батрак

Фото без опису

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь