Що таке сказ?
Сказ – це захворювання, викликане рабівірусом. У 100% випадків – смертельне.
Як можна заразитися сказом?
Вірус передається через укус інфікованою твариною або ослинення нею пошкодженої шкіри чи слизових оболонок людини. Захворюванню можна запобігти, якщо людина, яку вкусила чи ослинила невакцинована/невідома/дика тварина, негайно звернеться по допомогу до лікаря. Якщо людина не звертається за медичною допомогою вчасно і розвивається сказ, допомогти захворілому неможливо.
Які ознаки та симптоми сказу?
Перші симптоми сказу можуть з’явитися через декілька днів (зазвичай 18-60 днів, але це залежить від місця укусу: іноді симптоми виникають більш, ніж через рік після укусу). Перші симптоми – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома.
Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми:
- дратівливість та агресивність;
- хаотичні рухи та збудження;
- розгубленість, галюцинації;
- м’язові спазми і незвичайні пози;
- судоми;
- слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла);
- надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику;
- вироблення надміру слини («піноутворення в роті»), м’язові спазми в горлі, - страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь).
Що викликає сказ?
Інфіковані тварини мають вірус у своїй слині. Зараження сказом відбувається при потраплянні на пошкоджену шкіру або слизові оболонки зараженої слини, спинномозкової рідини або частинок мозку хворої тварини. Вірус потрапляє в організм через пошкоджену шкіру чи слизові оболонки та проходить через нерви в мозок. Там він розмножується і викликає запалення та пошкодження.
Природними осередками сказу є дикі хижі тварини. В Україні це лисиці, вовки, єнотоподібні собаки.
Однак важливо розуміти, що на сказ можуть хворіти всі ссавці включно з домашніми собаками та котами, а також кіньми, козами, коровами, вівцями, їжаками тощо. Також треба пам’ятати, що на сказ можуть хворіти й гризуни, зокрема щури та білки. Дуже небезпечними в плані ризику зараження сказом вважаються кажани.
Яка екстрена профілактика сказу? Що робити, якщо Вас вкусила тварина?
Ефективного лікування хвороби не існує! Ось чому лікарі орієнтуються на профілактику і намагаються зупинити розвиток хвороби одразу після укусу/ослинення пошкодженої шкіри чи слизових оболонок.
Кожен, кого вкусила або ослинила тварина, повинен негайно отримати медичну допомогу.
Як запобігти сказу?
Вакцинуйте домашніх тварин;
Навчайте дітей не чіпати та не годувати бродячих кішок або собак;
Навчайте дітей триматися подалі від диких тварин.
Алгоритм дії при укусі/ослиненні:
Якщо відбулося ослинення шкіри чи слизових оболонок, або укус чи подряпина твариною, навіть зовні здоровою, а тим більше бродячою, безпритульною чи дикою, або якщо є підозра, що вона хвора на сказ, необхідно:
- поранену поверхню ретельно промити водою з милом (чи детергентом) інтенсивно намилюючи протягом 10-15 хвилин. Глибокі рани промити струменем мильної води, наприклад, за допомогою шприца. Обробити краї рани антисептиком, але не припікати та не оброблювати 70 %-вим етиловим спиртом чи 5 %-вим розчином йоду.
- накладають на рану стерильну пов'язку;
- в найкоротший термін звернутися до найближчого медичного закладу.
- якщо є підозра захворювання домашніх тварин, звертайтеся до найближчої ветеринарної лікарні вашої зони обслуговування.
Пам`ятайте! Нехтування та байдужість до проведення щеплень тварин від сказу може призвести до захворювання та згодом загибелі тварин та стати загрозою здоров’ю людей!
Контактні дані для повідомлень:
Баштанське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївський області: вул. Вишнева, 2, м. Баштанка, Миколаївська обл., 56101, тел. (05158)2-55-25
Баштанська районна лікарня ветеринарної медицини МОДЛВМ: (05158) 2-84-35, 067 103 7526 – Баштанський відділ
Казанківський відділ: вул. Робітнича,13, смт.Казанка, Миколаївська область, 56002, тел. 097 332 4590
Баштанське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області
Facebook – сторінка - https://www.facebook.com/Mykolaivdpss/