Заходи по недопущенню отруєння бджіл пестицидами
З настанням польових робіт виникають конфліктні ситуації по застосуванню пестицидів між сільськогосподарськими виробниками та пасічниками. Хотілось нагадати всім сільськогосподарським товаровиробниками, фермерам, що всі обробки сільськогосподарських культур хімічними засобами захисту рослин необхідно проводити згідно з планом, узгодженим з органами місцевого самоврядування.
Згідно зі ст.37 Закону України «Про бджільництво» юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин під час цвітіння медоносних рослин,зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10км від оброблених площ, письмовим повідомленням, а також через місцеву пресу. При цьому повідомити точну дату обробки, територію і культури, що їх будуть обробляти, назву препарату, метод його застосування, ступінь і строки токсичної дії препарату та вказати щодо строку ізолювання бджіл.
Обробки сільськогосподарських культур проводити тільки у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Не допускати знесення пестицидів на сусідні квітучі медоноси та культури. Швидкість вітру при цьому повинна бути не більше ніж 3-4 м/с.
Не допускати попадання пестицидів на територію пасіки при внесенні пестицидів авіаційним методом. Висота польоту літака повинна бути мінімальна. Застосовувати пестициди безпечні для бджіл, як правило це 3 та 4 класу токсичності. Використовувати засоби захисту рослин, що пройшли державну реєстрацію і включені в перелік дозволених до застосування в Україні. Не можна перевищувати норму використання препарату та збільшувати концентрацію робочого розчину.
Пасічники в свою чергу повинні зареєструвати свої пасіки в сільській (селищній) раді чи ОТГ із зазначення кількості бджолосімей та точного місця розташування, отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку та утримувати бджоли без інфекційних захворювань (в паспорті повинні бути щорічні відмітки проте, що бджоли є здорові і не мають інфекційних хвороб). Під час кочівлі до медоносів пасічникам необхідно звернутись з проханням (в письмовій формі) про розміщення пасіки в сільську раду або ОТГ, до керівника підприємства або фермера, на території якого ви збираєтесь розмісти пасіку. В зверненні необхідно вказати точне місце розташування пасіки, кількість бджолосімей, термін перебування, залишити контактний номер телефону та надати копію ветеринарного – санітарного паспорта, що пасіка здорова від інфекційних хвороб. Якщо цього документу немає голова ОТГ, сільської ради, керівник господарства має законні підстави відмовити пасічнику в розміщенні пасіки на його території, щоб в подальшому не допустити конфліктних ситуацій. Лише після отримання письмового дозволу можна вивозити свою пасіку на медозбір на території інших населених пунктів та господарств. Найкращим способом було б заключення договору на запилення с/г культур.
При виявленні випадку загибелі бджіл від отруєння пестицидами повідомляти ветеринарних фахівців за телефонами:
- Баштанське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області:
вул. Вишнева, 2 м. Баштанка, Миколаївська обл., 56101, тел.: (05158) 2-55-25.
Баштанська районна лікарня ветеринарної медицини МОДЛВМ:
Снігурівський відділ - 068 820 9779;
Баштанський відділ -067 103 7526;
Березнегуватський відділ - 097 332 4590;
Казанківський відділ – 098 070 25 00;
Новобузький відділ - 068 066 4720
Facebook – сторінка - https://www.facebook.com/Mykolaivdpss/