Яка відповідальність загрожує за підпал рослинності
Восени починається сезон паління сухостою, листя та інших бур’янів. Але за такі дії в Україні передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. В одних випадках такі діяння караються штрафом, в інших це обмеження чи позбавлення волі.
Відповідно до статті 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) за порушення вимог пожежної безпеки в лісах
на громадян накладається штраф від 1530 до 4590 гривень;
на посадових осіб - від 4590 до 15300 гривень.
Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від 4590 до 15300 гривень;
на посадових осіб - від 10710 до 30600 гривень.
За випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із рослинністю, або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері навколишнього середовища, відповідно до статті 771 КУпАП вам загрожує штраф від 3060 до 6120 гривень. Якщо ви посадова особа, доведеться сплатити штраф від 15300 до 21420 гривень.
Відповідно до статті 245 Кримінального кодексу України за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом вам загрожує кримінальна відповідальність.
Вона передбачає штраф від 91800 до 153000 гривень,
обмеження або позбавлення волі на строк від 2 до 5 років.
Якщо під час такої пожежі загинули люди, тварини(масово) або пожежа спричинила інші тяжкі наслідки - вам загрожує позбавлення волі строком від 5 до 10 років.
Зверніть увагу! Оскільки в Україні триває воєнний стан – навмисний підпал (в тому числі спалювання сухостою чи стерні) може бути прирівняне до диверсій. В березні 2022 року Верховна Рада внесла зміни до Кримінального кодексу, якими посилила відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. До переліку злочинів у статті 113 «Диверсія» додали навмисні підпали, зокрема сухої рослинності. Тож вчинення підпалів, що спричинили руйнування або пошкодження об’єктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, -
карається позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
Ті самі діяння, вчинені в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, -
караються позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна.
У зв’язку з вищевикладеним Казанківська селищна рада звертається до всіх мешканців громади, що перш ніж прийняти рішення про спалювання залишків рослинності або сухостою, необхідно подумати про наслідки такої дії, адже через вітер пожежа швидко поширюється на значну територію та може завдати істотної шкоди.
Крім того, дим у атмосферному повітрі забруднює природне середовище та істотно шкодить здоров’ю людини.