Казанківська громада
Миколаївська область, Баштанський район

Аброзія полинолиста - небезпечний карантинний бур'ян

Дата: 16.07.2024 10:13
Кількість переглядів: 96

   Амброзія полинолиста – один з небезпечних карантинних бур’янів.

  Амброзія полинолиста розмножується лише насінням, котре утворюється в великій кількості. Невеликі рослини продукують 50–3000 насінин, добре розвинуті можуть давати до 40 тис., а окремі екземпляри – до 100 тис. Свіжозібрані насінини не проростають, вони знаходяться в стані біологічного спокою близько 4-6 місяців. Недозріле насіння здатне дозрівати – як в полі в складах і коморах, – і в подальшому проростати. Стратифікація насіння сприяє збільшенню схожості на 25-85%. Тривалість вторинного спокою насіння амброзії складає від 5 до 40 років і більше.

   Амброзія полинолиста має розтягнутий період сходів. За сприятливих умов сходи її можуть з’являтися впродовж всього вегетаційного періоду. Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані водними потоками (насіння добре тримається в воді, оскільки має повітряний мішок, а поверхня гідрофобна і здатна не розмокати до 2 год.), вітром, птахами, для яких насіння амброзії є кормом, на колесах транспортних засобів, на взутті людей. В нові регіони, віддалені на значні відстані від вже виявлених вогнищ, насіння може потрапити з насіннєвим і продовольчим зерном, розсадою та ін.   Амброзія полинолиста  належить до карантинних бур'янів, які наносять великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров'ю людини. Росте по шляхах, біля будинків та смітників, на пустищах, старих кладовищах, відвалах різних порід, залізничних насипах, у місцях, де порушений ґрунтовий та рослинний покрив, у долинах річок . Захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони. Амброзія полинолиста - це рослина заввишки 20 - 250 см, за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва полинолиста), має міцну кореневу систему. Коріння рослини проникає в грунт до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тисяч тонн води , на утворення однієї тонни сухої речовини амброзія полинолиста виносить з ґрунту 15,5 кг азоту і 1,5 кг фосфору.

   Знищувати рослини амброзії необхідно до початку цвітіння: скошувати, виривати, не даючи можливості цвісти та плодоносити. Якщо до цвітіння рослини не ліквідовані, треба перечекати період цвітіння, поки не утворяться зелені плоди. І в цей час скосити або вирубати і обов'язково спалити, щоб не висипалось насіння. Заходи  з її знищення мають бути не одноразовими, а постійними. Бажано виривати амброзію з коренем ще до початку цвітіння. Винищувати її під час цвітіння категорично заборонено.  Амброзія полинолиста – надзвичайно отруйна. Під час масового цвітіння, потрапивши в органи людей, пилок здатний викликати алергічні захворювання різного ступеня важкості. 

  Механічне скошування рослин амброзії полинолистої до її цвітіння задля знищення неефективне. До знищення рослини призводить лише її викорінення, бо після підрізання стебла рослина здатна до швидкого відтворення наземної частини, причому утворює декілька продуктивних стебел.

   Поза межами населених пунктів ефективним є застосування гербіцидів. 

 Враховуючи велику  шкоду амброзії полинолистої як для сільського господарства, так і для здоров'я  людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів. Порушення вимог відносно виконання фітосанітарних заходів щодо знищення амброзії полинолистої тягне за собою накладення штрафів як на посадових осіб, так і на громадян згідно ст. 105 Кодексу України "Про адміністративні правопорушення". 

     Знищуйте карантинний бур'ян   - амброзію полинолисту. Це гарантія ваших добрих врожаїв та запорука здоров'я!                 Фото без опису           

                                


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь