Казанківська громада
Миколаївська область, Баштанський район

Тих днів не стерти з пам’яті людської

Дата: 09.05.2020 23:54
Кількість переглядів: 566

Пройшло багато років після війни. У ці травневі дні, коли країна святкує 75 річницю Перемоги над фашизмом, біля пам’ятних могил і вічних вогнів, приходять ті, що знають про війну тільки з книг, телепередач, кінофільмів та розповідей людей старшого віку.

Вшановуючи пам'ять героїв загиблих в боях за честь, свободу і незалежність нашої країни у Другій Світовій війні , ми славимо ветеранів , які пройшли через горнило війни до перемоги.

Один, із таких героїв, живе поряд з нами, в нашому невеличкому, мальовничому селі Нововолодимирівка. Це ветеран Великої Вітчизняної війни Бойко Іван Панасович.

Народився він 18 вересня 1924 року в селянській родині, де були ще менші брати та сестра. Ходив до школи, а коли підріс, як всі сільські діти, в літку працював у колгоспі. Мріяв про подальше навчання у ветеринарному технікумі. Та мрії не судилося здійснитися. Почалася війна.

8 серпня 1941 року Івана разом з батьком викликали до військомату і наказали вже наступного дня з’явитися на збірний пункт. В зв’язку зі хворобою батька не взяли на фронт, а Іван 11 вересня прийняв військову присягу. Так, в неповних 17 років, почалася його довга й нелегка дорога війни.

Перше бойове хрещення відбулося на переправі через річку Дніпро. Для юного хлопця це був жах. Далі була служба в 21-й бригаді протитанкової роти. Під час наступальної операції на Можайсько-Волоколамському шосе, під Ржевом, Іван Панасович був тяжко поранений в ногу. Добре,що не втратив свідомості, зміг захистити свою кінцівку. В польових медичних палатках , після бою, не лікували, а просто відрізали пошматовані кінцівки ніг і рук. Юного солдата пожаліли, наклали шини, добре ,що був санітарний лікар, і відправили до Москви, а звідти, як зшили, на лікування до Барнаула у військовий шпиталь.

Після лікування знову на фронт. Воював вже в 303-й окремій роті телефоністом зв’язку. Фронтовики знають ціну роботи зв’язківцем. Зв'язок ціною життя.

Далі був 393-й авіаційний полк зв’язку 4-ї авіаційної дивізії особливого призначення. Як зв’язківець і розвідник, неодноразово здійснював розвідувальні операції брав язика. За це мав нагороди За відзнаку та інші.

Спогади, спогади… Їм потрібний простір книжкових сторінок, замість скупих хронологічних записів. Іван Панасович на мить замовкає, а в очах з’являється смуток. Потім знову тихо розповідає як тяжко давалася Перемога.

Лінія фронту повільно, але впевнено просувалася в бік Німеччини. Його дивізія брала участь у визволенні України, Білорусії, Польщі і переможно дійшла до Берліна. Там на руїнах Рейгстагу Іван Панасович на шматку каменя залишив і свій автомат.

Війна у Івана Панасовича закінчилася 25 листопада 1945 року в Німеччині в місті Дрезден в званні лейтенанта запасу. Ще деякий час він залишався там патрулювати визволену територію.

Повернувся Іван Панасович до рідного села тільки в 1946 році. З сумом дізнався, що батька вбили поліцаї, а сестру ще в 1941 році забрали на примусові роботи до Німеччини.

Та життя продовжувалося. В 1946 році Іван Панасович одружився з Ганною Никифорівною, з якою щасливо прожив до 1989 року. 11 травня цього року вона відійшла у вічність. Має четверо дітей – трьох синів та доньку.

Після повернення з війни працював у колгоспі обліковцем тракторної бригади, потім бухгалтером та завідуючим складом. В 1984 році пішов на пенсію та ще декілька років продовжував працювати. Де далі частіше давалися взнаки фронтові рани, через які отримав інвалідність.

Іван Панасович часто повторює; Життя прожити – не поле перейти. В цьому році йому виповнюється 96 років. Та захоплює те,що в такому поважному віці він має добру пам'ять, почуття гумору, ще керує автомобілем, допомогає донці по господарству.Фото без опису



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь