Казанківський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації» інформує
5 лютого 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про пробацію", що визначив організаційно-правові засади для створення пробації України.
Пробація представляє собою систему виконання покарань без позбавлення волі, орієнтовану не лише на контроль та нагляд за засудженими, а й на надання консультаційної допомоги у напрямі зміни умов життєдіяльності правопорушника.
Головна мета пробації - безпека суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності. Під час вирішення питання про застосування до особи пробації суд бере до уваги характер вчиненого кримінального правопорушення та соціально-психологічну характеристику особи обвинуваченого або засудженого, яку готує персонал органу пробації.
Пробація передбачає створення системи реінтеграції правопорушника та відповідного середовища, щоб людина була готова жити, не вчиняючи правопорушень.
Пробація - цивілізований шлях роботи із правопорушниками, який довів свою ефективність в Європі з точки зору зорієнтованості на убезпечення суспільства та попередження вчинення повторних злочинів особами, які їх вже вчиняли.
Впровадження пробації в Україні - це не лише крок назустріч європейським стандартам роботи з правопорушниками, але й можливість виправлення правопорушників без ув’язнення.
Пробація – найпотужніший блок в кримінально-виконавчій системі. Кількість клієнтів пробації за чисельністю значно перевищує кількість осіб, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі.
Пробація державі обходиться в 10-12 разів дешевше, ніж ув’язнення.
ПЕРЕВАГИ ПРОБАЦІЇ:
ДЛЯ ОСОБИ, яка вчинила правопорушення:
- можливість змінитись без перебування у місцях позбавлення волі (ізоляції від суспільства), підтримка на шляху до змін;
- збереження сімейних стосунків та зв’язків у громаді;
- збереження роботи та житла;
- позитивний соціальний ефект: особа не втрачає соціальні зв’язки та шанс створити сім’ю.
ДЛЯ СУСПІЛЬСТВА (ГРОМАДИ):
- убезпечення громади від вчинення повторних злочинів;
- справедливе здійснення правосуддя: баланс між карою за вчинене правопорушення, відшкодуванням завданої шкоди та інтересами членів суспільства.
ДЛЯ ДЕРЖАВИ:
- зниження злочинності;
- зниження кількості ув’язнених в місцях позбавлення волі осіб;
- позитивний економічний ефект: утримання правопорушника у місцях позбавлення волі набагато дорожче для держави, ніж перебування на пробації; а також залишаючись у суспільстві особа не втрачає роботу та сплачує внески у держбюджет;
- дотримання міжнародних стандартів.
Сьогодні на обліку пробації України перебуває понад 65 тис. осіб, щороку по обліку проходить в середньому до 150 тис. осіб. 2/3 усіх засуджених судом потрапляють до органів пробації, а лише третина – до виправних установ закритого типу.
Впродовж 2019 року по обліку Казанківського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Миколаївській області пройшло 94 осіб, засуджених до покарань без позбавлення волі та щодо яких застосовано адміністративне стягнення у виді громадських та суспільно корисних робіт. На виконання надійшло 45 ухвал суду про складання досудової доповіді.
Клієнтами пробації є: обвинувачені, стосовно яких органом пробації готується досудова доповідь; особи, засуджені до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт; особи, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт; особи, звільнені від відбування покарання з випробуванням; особи, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, стосовно яких вживаються заходи з підготовки їх до звільнення.
Європейські правила пробації базуються на ідеї, що діяльність служб пробації повинна бути спрямована на зниження рецидивної злочинності через встановлення позитивних відносин з правопорушниками шляхом здійснення нагляду, наставництво й допомогу та заохочення їх соціального включення.
З питань пробації жителі Казанківщини можуть звертатись за адресою: 56002, вул. Центральна, 31, смт. Казанка, Миколаївська область, електронна скринька: mk[email protected]probation.gov.ua., Казанківський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації» в миколаївській області.
Додатково: Запрошуємо до співпраці небайдужих громадян в якості волонтерів пробації.