ГЕПАТИТ А: ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ТА СВОЇХ БЛИЗЬКИХ

Дата: 03.11.2023 09:32

У місті Вінниця та в 5 районах області триває спалах вірусного гепатиту А. Як повідомив у понеділок, 30 жовтня, заступник міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін, нині проводиться епідемічне розслідування джерела інфікування.

Спалах вірусного гепатиту А у Вінниці зафіксували 24 жовтня. Станом на 30 жовтня у лікарнях міста перебувають 174 особи,  серед яких - 29 дітей. Ще 25 осіб одужали.

Спалах локалізується не лише в самому місті Вінниця, але, за рахунок контактів, він також поширюється на найближчі населені пункти. Враховуючи кількість постраждалих, це вже надзвичайна ситуація обласного масштабу і обласного рівня.

Епідемічна статистика, за словами Кузіна, показує, що саме джерело інфікування існує й надалі. Згідно з гіпотезою МОЗ, цим джерелом можуть бути харчові продукти і питна вода, додав він. "Тому зараз основний фокус лікарів-епідеміологів полягає в тому, щоб дообстежити працівників епідемічно небезпечних сфер і серед них знайти вже потенційну людину, яка перехворіла або продовжує хворіти на вірусний гепатит", - наголосив Кузін.

Необхідно зазначити, що для данного захворювання характерні періодичні підйоми кожні 8-12 років.

В Миколаївській області останній спалах був зареєстрований взимку 2018 року, в Баштанському районі – в літньо-осінній період 2016 року.

Гепатит А — це спричинене вірусом гепатиту А захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг.

Вірус гепатиту А передається:

- внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;

- через недотримання особистої гігієни;

- у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;

- також причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків.

Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури - протягом тижня. ВГА гине через 5 хв кип’ятіння.

Серед факторів ризику гепатиту А: погані санітарні умови; відсутність очищеної води; вживання наркотичних речовин; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А; поїздки в район з високою епідемічністю.

Симптоми гепатиту А та інкубаційний період:

Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.

Серед найпоширеніших симптомів:

- слабкість та втомлюваність;

- підвищення температури тіла;

- втрата апетиту;

- діарея;

- блювота;

- неприємні відчуття в животі;

- важкість у правому підребер’ї;

- потемніння сечі;

- жовтяниця.

Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.

Профілактика гепатиту А

Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту - це миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.

Тож вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила:

- миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;

- вживання лише кип’яченої води;

- миття овочів та фруктів.

Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень.