Фальсифіковані пестициди та наслідки їх використання

Дата: 17.03.2021 14:54

Початок польових робіт у сільському господарстві завжди супроводжується сезонним збільшенням па ринку попиту та пропозиції засобі із захисту рослин, тому що кожен аграрій прагне отримати прибуток від своєї діяльності. У сучасному землеробстві отримати високі та якісні врожаї без застосування засобів захисту рослин практично неможливо.

Зі збільшенням попиту збільшується і процвітає торгівля підробками та фальсифікатами, які не лише не ефективні, а й призводять до непередбачуваних наслідків.

Використання засобів захисту рослин в Україні регламентоване низкою нормативно-правових актів, зокрема Законами України «Про пестициди і агрохімікати» та «Про захист рослин».

Усі пестициди, що реалізовуються в Україні, згідно з чинним законодавством проходять обов'язкову державну реєстрацію, в ході якої їх перевіряють на відповідність загальноприйнятим санітарно-гігієнічним нормам і встановленим рівнем екологічної безпеки, та які включені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Виробництво фальсифікату вийшло на досить професійний рівень. Тому дуже важливо відрізнити оригінальний препарат від підробки.

Наслідки застосування фальсифікату:

*              пригнічення або повна загибель культури;

*             забруднення навколишнього середовища, поверхневих та грунтових вод;

*             погіршення родючості грунтів;

*              шкода здоров’ю людини- під час внесення препарату;

*             накопичення залишків небезпечних речовин у харчових продуктах, що загрожує здоров'ю споживачів;

*              вроджені каліцтва;

*             суттєві матеріальні збитки.

Основні види фальсифікованих засобів захисту рослин:

-              продаж генериків під назвою оригінальних препаратів;

-              продаж нелегально фасованих у дрібну гару пестицидів, які заборонено використовувати в присадибному господарстві;

-              зниження вмісту діючої речовини або відсутність діючої речовини в імітації препаративної форми;

-              заміна діючої речовини невідомими хімічними сполуками.

Як захиститись від фальсифікату:

-              купуйте засоби захисту рослин лише в офіційних дистриб'юторів;

-              не купуйте на стихійних ринках, вуличних розкладках;

-              кожна товарна одиниця повинна супроводжуватися рекомендацією щодо її застосування (із зазначенням культур та об'єктів, для оброблення яких призначено пестицид, способу, норми і кратності використання, термінів очікування, заборони та обмеження на застосування);

-              етикетка повинна містити текст українською мовою;

-              оригінальні засоби захисту рослин не продаються у скляній упаковці і гарі, що призначена для ліків;

-              у приміщенні для продажу пестицидів і агрохімікатів не повинні реалізовуватися харчові продукти, іграшки, товари дитячого користування, засоби особистої гігієни, одяг, взуття, миючі засоби, парфуми, а також забороняється торгівля пестицидами і агрохімікатами в рядах продажу продуктів харчування.

Якщо у вас виникли підозри з приводу якості продукції, яку ви маєте намір придбати, поцікавтеся у продавця наявністю сертифіката. Неодмінно слід зберігати касовий або товарний чек, адже чек - документ, за яким можна довести свою правоту, тільки тоді у вас буде підстава для висунення претензій.

Пам'ятайте, будь-який препарат буде ефективним і безпечним для Вашого здоров'я лише за умови придбання його в оригінальній тарі і упаковці фірми-виробника.

ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області.