ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПІДПАЛ СУХОЇ ТРАВИ ЗНАЧНО ПІДВИЩЕНО

Дата: 16.04.2020 15:12

Випалювання рослинності та її залишків залишається однією з найбільш актуальних екологічних проблем для навколишнього середовища і здоров'я людини. Спалювання сухостою забруднює повітря, а розведені навмання багаття призводять до неконтрольованих масштабних пожеж і значних збитків.

13 квітня 2020 року прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу"

Відповідно до ухвалених змін, суттєво підвищуються штрафи за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах.

Законом внесено зміни:

• до статей 241, 245 Кримінального кодексу:

Розміри штрафів за забруднення атмосферного повітря тепер становитимуть від 1800 до 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (30 600 грн –                   61 200 грн) або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на той самий строк або без такого.

Знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються штрафом від 5 400 до 9 000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (91800 грн – 153 000 грн) або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

• до статей 77, 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від 90 до 270 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 530 грн – 4 590 грн) і на посадових осіб - від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (4 590 грн – 15 300 грн).

Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища накладається штрафом на громадян від 180 до 360 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (3 060 грн – 6 120 грн) і на посадових осіб - від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15 300 грн – 21 420 грн).

Якщо самовільне випалювання здійснено в межах території та об’єктів природно-заповідного фонду, штраф накладається у розмірі від 360 до 720 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (6 120 грн – 12 240 грн) і на посадових осіб - від  1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (21 420 грн – 30 600 грн).